Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj konkurs na najlepsze projekty polityki spójności w Unii Europejskiej. Jest to już jego czternasta edycja. Z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej europejskich inicjatyw. Jak będzie w tym roku?

Regiostars Awards 2021

Tytuły i nagrody są przyznawane projektom w 5 głównych kategoriach. O przyznaniu dodatkowej nagrody decyduje publiczność w internetowym głosowaniu na ulubione przedsięwzięcie.

W 2021 roku wśród ww. kategorii znalazły się:

  1. SMART Europe: Increasing the competitiveness of local businesses in a digital world
  2. GREEN Europe: Green and resilient communities in urban and rural setting
  3. FAIR Europe: Fostering inclusion and anti-discrimination
  4. URBAN Europe: Promoting green, sustainable and circular food systems in functional urban areas
  5. TOPIC OF THE YEAR: Enhancing green mobility in the regions: European Year of Rail 2021

Zgłoszone projekty będą oceniane przez jury złożone z czołowych przedstawicieli środowisk akademickich w poszczególnych dziedzinach. To gremium wyłoni zwycięzców w ww. 5 kategoriach.

Więcej informacji na temat kategorii konkursowych, kryteriów kwalifikowalności i przyznawania nagród, a także praktyczne wskazówki skierowane do uczestników konkursu można znaleźć w Poradniku dla uczestników (PDF)

Internetowa platforma zgłoszeniowa jest otwarta od 9 lutego do 9 maja 2021 r. 

W tym roku finaliści zostaną zaproszeni do udziału w sesjach szkoleniowych na temat komunikacji w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, który odbędzie się w październiku. Uroczysta ceremonia, podczas której zostaną wręczone nagrody w pięciu kategoriach tematycznych i nagroda publiczności, będzie miała miejsce w grudniu w Dubrowniku (Chorwacja). Zwycięzcy w pięciu kategoriach otrzymają również płatne partnerstwo medialne warte 5000 euro.

Więcej informacji znajduje się na stronie Komisji Europejskiej. 

***

W 2020 roku dwa projekty Interreg z udziałem polskich partnerów zostały laureatami Regiostars Awards. „ENERGY@SCHOOL” – przedsięwzięcie dofinansowane z programu Interreg Europa Środkowa – zostało zwycięzcą w kategorii: Topic of the Year: Youth empowerment for cooperation across borders – 30 years of Interreg. Z kolei „Teraz czas na zmiany” (ang. Time is now for change) z programu Interreg Litwa-Polska otrzymał Nagrodę Publiczności.