Beneficjent: Gmina Wrocław

Tytuł projektu: Budowa Systemu „Parkuj i Jedź” we Wrocławiu – Etap I

Całkowita wartość: ponad 23 mln zł

Dofinansowanie z UE:  blisko 19,7 mln zł

zdjęcie przedstawia autobus podmiejski i znak informujący o parkingu typu "parkuj i jedź", który łączy jazdę autem z podróżą komunikacją miejską. Jego głównym założeniem jest zachęcenie kierowców, którzy na co dzień jeżdżą po mieście własnymi środkami transportu do ograniczenia podróży autem i kontynuowania jej w komunikacji miejskiej.

Projekt powstał przy współudziale środków unijnych i stanowi sieć  bezpłatnych parkingów położonych na terenie Wrocławia, które zlokalizowane są blisko przystanków komunikacji miejskiej i węzłów przesiadkowych, dzięki czemu łączy wszystkie środki transportu: samochodowy, tramwajowy, autobusowy, kolejowy, pieszy oraz rowerowy.

Ogrodzone, oświetlone, monitorowane i oznakowane specjalnymi tablicami „parkuj i jedź” parkingi czynne są codziennie przez cały rok. W pierwszym etapie  inwestycji powstało 13 naziemnych parkingów, które oferują kierowcom ponad 800 miejsc parkingowych. Aby skorzystać z takiego miejsca postojowego, wystarczy posiadać aktualny bilet okresowy (minimum 24-godzinny) na komunikację miejską, zakodowany w aplikacji mobilnej  lub na karcie Urbancard.

Systemu „parkuj i jedź”  powstał, by poprawić jakość życia mieszkańców, a także mobilność w mieście. Jego ideą jest odciążenie najbardziej zatłoczonych i zakorkowanych części miasta z ruchu samochodowego. To co również jest bardzo ważne i przemawia za korzystaniem z tego rozwiązania jest troska o środowisko. Mniej aut na miejskich ulicach, to z kolei lepsza jakość powietrza i znacznie mniejszy poziom hałasu.