Nowe ścieżki rowerowe oraz parkingi Park&Ride i Bike&Ride w Gminie Jelcz-Laskowice

 Beneficjent: Gmina Jelcz-Laskowice

 Tytuł projektu: Budowa P&R, B&R i ścieżek rowerowych na terenie gminy Jelcz-Laskowice

 RPDS.03.04.02-02-0002/16

 Całkowita wartość:ponad 6,5 mln zł

 Wartość dofinansowania UE: ponad 5,5 mln zł

Okres realizacji projektu: od maja 2017 r. do listopada 2018 r.

W ramach projektu stworzono spójny system tras rowerowych – wybudowano ponad 4 km dróg rowerowych zapewniających bezpieczne i sprawne poruszanie się po gminie.Z myślą o mieszkańcach dojeżdżających do miejscowych zakładów pracy oraz osób pracujących we Wrocławiu i korzystających z połączeń kolejowych powstała nowa droga rowerowa wzdłuż ul. Głównej w Miłoszycach i ul. Zachodniej w Jelczu-Laskowicach. Powstała także ścieżka rowerowa łącząca Miłoszyce z miastem Jelcz-Laskowice, która umożliwia rowerzystom i pieszym przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami i stanowi bezpieczną trasę do urzędu, lekarza oraz innych usług oferowanych przez miasto.

Dodatkowo powstała droga dojazdowa wraz ze ścieżkami rowerowymi i chodnikami dla pieszych od strony osiedla Hirszfelda prowadząca do stacji PKP w Jelczu-Laskowicach. Odbudowana została zniszczona nawierzchnia ul. Kolejowej na osiedlu Laskowice wraz z chodnikami oraz wybudowano przy niej nowe ścieżki rowerowe. Po obu stronach dworca kolejowego stworzono pierwsze na terenie gminy parkingi w systemie Park&Ride oraz Bike&Ride.Dzięki temu udało się zintegrować transport samochodowy i rowerowy z transportem publicznym.

Parkingi “Parkuj i jedź” (ang. Park&Ride lub P&R) zlokalizowane w pobliżu stacji PKP zachęcają kierowców do pozostawienia samochodu na parkingu i kontynuacji dalszej podróży komunikacją publiczną. W sumie zapewniono 69 miejsc parkingowych (w tym 6 dla osób niepełnosprawnych), które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców gmin.

zdjęcie przedstawia wiatę rowerową systemu Bike&Ride