Tytuł projektu: Manufaktura fachowców. Nowa jakość kształcenia we wrocławskich szkołach zawodowych
Beneficjent: Gmina Wrocław
Wartość projektu: prawie 2 mln zł
Dofinansowanie z UE: blisko 1,7 mln zł
Pracodawcy chętniej zatrudniają absolwentów z minimalnym chociażby stażem i praktycznymi umiejętnościami niż tych, którzy mogą się wykazać tylko świeżo zdobytą wiedzą potwierdzoną dyplomem. Zmieniają się wymogi rynku pracy, co musi powodować zmianę systemu kształcenia. Poszukiwani są dobrzy fachowcy, specjaliści w swojej branży, a dyplom wyższej uczelni nie gwarantuje zatrudnienia. Wielu młodych ludzi myśli o zdobyciu dobrego zawodu, dalszym podnoszeniu swoich umiejętności i podjęciu pracy. Dobry fachowiec jest na wagę złota. Tworzenie i rozwój systemów uczenia się poprzez praktyczną naukę zawodu może być realizowane tylko w ścisłej współpracy z firmami. Projekt Manufaktura fachowców jest najlepszym przykładem takich działań.
– Najcenniejsza w tym projekcie była możliwość zdobycia doświadczenia i realnego zetknięcia się uczniów z rynkiem pracy – mówi Joanna Handziak-Buczko, kierowniczka projektu z Centrum Kształcenia Zawodowego. – 240 uczestników skierowaliśmy na staże lub praktyki zawodowe w firmach. Uczniowie przepracowali 150 godzin, mieli wyznaczone konkretne zadania związane z zawodem, w którym odbywali staż, wielu otrzymało swoje pierwsze wynagrodzenie: stypendium stażowe fundowane ze środków projektu. 60 uczniów uczestniczyło w kursach zawodowych zakończonych egzaminami i otrzymaniem uprawnień, np. do obsługi wózków widłowych.
W dwóch edycjach projektu realizowanego przez Centrum Kształcenia Zawodowego w imieniu Gminy Wrocław we Wrocławiu wzięło udział w sumie 300 uczniów z 10 szkół ponadpodstawowych. W projekcie uczestniczyły szkoły zawodowe kształcące w kluczowych dla Dolnego Śląska branżach: motoryzacyjnej, elektryczno-energetycznej, mechatroniczno-elektronicznej, budowlanej, lotniczej, transportowo-spedycyjno-logistycznej, informatycznej, turystyczno-gastronomicznej, usługowej (fryzjerstwo, poligrafia). Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim wyposażenie młodych ludzi w praktyczne umiejętności zawodowe oraz w wiedzę specjalistyczną poszukiwaną na rynku pracy.
Uczniowie odbyli staże w wielu dolnośląskich firmach, zyskali również dostęp do zasobów wiedzy zgromadzonych na Interaktywnej Platformie Zawodowej. Ponadto w projekcie sfinansowano szkolenia podnoszące kwalifikacje nauczycieli zawodu, a także doposażone zostały pracownie nauki zawodu.
W Manufakturze fachowców uczestniczyły następujące szkoły:
- Lotnicze Zakłady Naukowe, ul. Kiełczowska 43
- Elektroniczne Zakłady Naukowe, ul. Braniborska 57
- Zespół Szkół Nr 2, ul. Borowska 105
- Zespół Szkół Gastronomicznych, ul. Kamienna 86
- Zespołu Szkół Nr 3, ul. Szkocka 64
- Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5, ul. Dawida 5
- Zespół Szkół Logistycznych, ul. Dawida 9-11
- Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych, ul. Haukego Bosaka 21
- Technikum Nr 15, ul. Skwierzyńska 1-7
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 11, ul. Kamienna 99-101