1. maja 2019 roku obchodzimy 15 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wydarzeni to nie tylko otworzyło nam granice, ale umożliwiło czerpanie korzyści z członkostwa we wspólnocie europejskiej.

Z tej okazji w całym kraju organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, na których organizatorzy podsumowują ten okres, informując o korzyściach finansowych dzięki którym zrealizowano wiele inwestycji.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego jako Instytucja Pośrednicząca w systemie realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, w ramach realizacji powierzonych zadań udzieliło wsparcia na łączną kwotę ponad 804 mln PLN w ramach ponad 300 podpisanych umów o dofinansowanie projektów.

Do jednych z kilkuset projektów należą:

  • Budowa żłobka, przedszkola i szkoły podstawowej w ramach zespołu szkolno-przedszkolnego w miejscowości Wysoka w Gminie Kobierzyce

Całkowita wartość: ponad 38 mln zł

Wartość dofinansowanie z UE: prawie 5,4 mln zł

W Gminie Kobierzyce w jednym miejscu zostały zrealizowane, aż trzy projekty edukacyjne. Mieszkańcy zyskali nowy żłobek wraz ze świetlicą gminną, przedszkole, oraz szkołę podstawową. Szkoła pomieści 450 uczniów, przedszkole 150 dzieci, a w żłobku dla najmłodszych jest aż 50 miejsc. Nowo powstały kompleks jest również doskonałym miejscem integracji społeczności lokalnej – wokół znajduje się teren rekreacyjny i duży plac zabaw. Co ważne – dzięki realizacji tych projektów powstały również nowe miejsca pracy.

Żłobek –są w nim dwa oddziały dla 50 dzieci do 3 roku życia. Maluchy mają tam do dyspozycji piękne kolorowe zabawki, a ich opiekunowie nowoczesny sprzęt dydaktyczny.

Przedszkole – mieści się w budynku przedszkolno – żłobkowym, który w całości został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstało tam 6 oddziałów dla 150 dzieci, które cieszą się teraz nowymi salami dydaktycznymi, schludnymi łazienkami, szatnią i gabinetem logopedycznym.

Szkoła podstawowa – jest w niej miejsce dla 450 uczniów, którzy poza nowoczesnymi salami dydaktycznymi mogą pogłębiać wiedzę w specjalnie przygotowanej Sali Doświadczeń Świata. Nawet mają w szkole robota drukującego projekty w formacie 3D. Poza salami dydaktycznymi, powstał tam również blok sportowy z dużą salą gimnastyczną wyposażoną w nowoczesne wysuwane trybuny dla ponad 160 widzów. W szkole jest też aula na 130 miejsc oraz stołówka z zapleczem kuchennym.

  • Remont, rozbudowa, przebudowa Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy wraz z zakupem wyposażenia do studia nagrań

Całkowita wartość: ponad 3,5 mln zł

Wartość dofinansowania z UE: prawie 600 tys. zł

Gminne Centrum Kultury i Sportu po kapitalnym remoncie połączonym z termomodernizacją zostało otwarte dla mieszkańców w październiku 2014. Od tego momentu stało się ono centrum gminnej rozrywki, w ramach którego działają różnorodne sekcje dla młodzieży i dorosłych, skupiające w swych szeregach ludzi o najróżniejszych zainteresowaniach, od fotografii artystycznej po modelarstwo. Multimedialna sala RETRO wyposażona w najnowszą technologię dźwięku oraz dwa niezależne rzutniki, posiadająca własne zaplecze kuchenne, sprawdza się idealnie podczas organizacji konferencji i szkoleń, a także imprez okolicznościowych. Prężnie działa również Kino Polonia 3D, a oprócz najnowszych przebojów kinowych, przestrzeń sali kinowo-widowiskowej wykorzystywana jest podczas różnego rodzaju spektakli, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Służy ona również szkołom, które niejednokrotnie na scenie wystawiają przygotowane przez siebie przedstawienia. W czasie wakacji czy ferii, staje się ono także centrum rozrywki dla dzieci, a przygotowane specjalnie dla nich zajęcia cieszą się dużą popularnością. Gminne Centrum Kultury i Sportu zostało stworzone po to, by spełniać potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Zyskali oni dostęp do szeroko pojętej kultury w nowoczesnym miejscu z salą kinowo-widowiskową mogącą gościć wielkie wydarzenia kulturalne i premiery kinowe.

  • Adaptacja pomieszczeń i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Teatru we Wrocławiu

Wartość projektu: prawie 4, 2 mln zł

Wartość dofinansowania z UE: ponad 1, 9 mln zł

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego jest pierwszą w Polsce placówką, poświęconą teatrowi. Zwiedzając to magiczne miejsce wiele dowiemy się o wrocławskim życiu teatralnym, a także bliżej poznamy życie i dorobek wybitnego artysty i choreografa, a także twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Henryka Tomaszewskiego. W ramach wystawy stałej odtworzono tutaj jego mieszkanie, w którym zobaczymy okazałą kolekcję lalek i zabawek. Można tu zaglądać do szuflad i szafek z niezwykłymi pamiątkami.

W muzeum znajduje się również gabinet profesora Janusza Deglera, teatrologa i wybitnego znawcy twórczości Witkacego, wraz z jego pokaźną biblioteką poświęconą teatrowi, którą to profesor przekazał do muzeum. Zapoznamy się tutaj z historią dramatu, poznamy biografie ludzi teatru, pamiętniki, korespondencje oraz czasopisma teatralne.

Swoją pracownię posiada w muzeum również znany i ceniony wrocławski fotograf – Stefan Arczyński, który wiele swoich prac poświęcił właśnie teatrowi pantomimy. Można zajrzeć tu do fotograficznej ciemni i zobaczyć jej oryginalne wyposażenie.

Kolejnym niezwykłym miejscem w muzeum jest tzw. Pracownia Paszczodzwięków. Jest to niewielkie stanowisko multimedialne, przy którym możemy poznać sposoby pracy głosem, poeksperymentować oraz sprawdzić swoją dykcję.  Autorem i opiekunem pracowni jest doktor Mirosław Oczkoś, najlepszy obecnie w Polsce nauczyciel dykcji, aktor, reżyser filmowy i telewizyjny.